Kutseregister Kutseregister
Occupational Qualification Standards: Costume Supervisor, EstQF Level 6

General Data
Name in English: ET: Juhtivkostümeerija, tase 6
EN: Costume Supervisor, EstQF Level 6
Specialisations:
Partial occupational qualifications:
Valid from: 05.11.2024
Valid to: 04.11.2029
Occupational qualification standard version no.: 2
Versions:
Awarding Body:
A Description of work
A.1 Description of work
Kostümeerija töö eesmärk on lavastusele, filmi- või televõttele vajalike kostüümide, jalanõude, peakatete jm kostüümielementide ettevalmistamine ja etenduse/võtte käigus osatäitjate abistamine riietumisel ja ümberriietumisel. Kostümeerija töötab teatrites ja teistes etendusasutustes, filmi- ja telet...ööstuses. Tema töö põhiosadeks on lavastuse või filmi ettevalmistusprotsessis osalemine, kostüümikomplektide koostamine, hooldamine ja hoidmine. Kostümeerijal peavad olema käsitööoskused, nt õmblemisoskus. Juhtivkostümeerija, tase 6 vastutab lisaks kostüümimeeskonna ja tööprotsessi tulemuse ja kvaliteedi eest, koordineerib koostööd teiste lavastusmeeskonna tiimidega ning tegeleb kutseala arendusega organisatsioonis.

Kutsegruppi kuuluvad ka järgmised kostümeerija kutsed:
- kostümeerija, tase 4, kes täidab kõiki kostümeerija põhiülesandeid;
- vanemkostümeerija, tase 5, kes vastutab etendusteenistuse kostüümiala sujuva toimimise eest, korraldab ja juhendab kostüümimeeskonna tööd.

More
Hide
A.2 Work units
A.2.1. Lavastuse või filmi ettevalmistusprotsessis osalemine
A.2.2. Lavastuse, filmi, seriaali vms kostüümide (sh jalanõude, peakatete, ehete, aksessuaaride) jooksev hooldus ning ettevalmistus
A.2.3. Uuslavastuseks/filmiks vajalike kostüümikomplektide koostamine
A.2.4. Lavastuse kostüümide passi ...
koostamine
A.2.5. Etenduse/võtte teenindamine
A.2.6. Kostüümide ladustamine
A.2.7. Etendusteenistuse kostüümiala sujuva toimimise tagamine, koostöö koordineerimine

More
Hide
A.3 Professional preparation
Tavaliselt on 6. taseme juhtivkostümeerijal kesk- või kõrgharidus, kutseoskused on omandatud töö käigus.
A.4 Most common occupational titles
Kostüümiala juhataja, juhtivkostümeerija, kostüümikunstniku assistent
A.5 Regulations governing profession
Regulatsioon puudub
A.6 Future Skills
Teave oskuste ja trendide kohta, mille tähtsus valdkonnas kasvab.
Erialased digioskused, käsitööoskused
B Competency Requirements
B.1 Structure of occupation
Competency Requirements: Juhtivkostümeerija, tase 6 kutse koosneb üldoskustest ja kohustuslikest kompetentsidest. Kutse taotlemisel on nõutav nende kõigi tõendamine.
Educational requirements: Nõuded kutse taotlemisel
Töömaailma taotlejale
1. Keskharidus
2. Kompetentside kujunemiseks vajalik erialane töökogemus
3. Taotletava kutse kompetentsusnõuetega seotud enesetäiendamine

Kutse andmise korraldus on reguleeritud etenduskunstide tugiteenuste kutseala kutsete kutse andmise korras.
B.2 General skills of Costume Supervisor, EstQF Level 6
Mõtlemisoskused
1. Säilitab ja arendab oma kutseoskusi; hoiab end kursis erialase terminoloogiaga ja tehnoloogiliste uuendustega. Teadvustab arendamist vajavaid oskusi oma töös ja leiab viise, kuidas ennast täiendada ja arendada (nt osaleb konverentsidel, koolitustel, kutseühingu tegevuses, loeb er...
ialakirjandust).
2. Töötab hästi situatsioonides, mis nõuavad avatust uute ideede ja kogemuste suhtes; läheneb olukordade ja probleemide lahendamisele innovaatiliselt ja loovalt; talub ebamääraseid olukordi ja situatsioone ning oskab ära kasutada neist tulenevaid positiivseid võimalusi.
3. Arvestab protsesside ja tegevuste finantsilist poolt, on täpne ja kasutab ressursse (nt aeg, töövahendid) efektiivselt.
Enesejuhtimisoskused
4. Järgib oma töös kutsealaga seonduvaid õigusakte ja regulatsioone, nt organisatsiooni töökorralduse reegleid, ametijuhendit, organisatsiooni head tava, eetilisi tõekspidamisi; järgib konfidentsiaalsusnõudeid.
5. Järgib oma töös ohutus- ja turvanõudeid, kasutab isiku- ja töökaitsevahendeid; hoiab oma töökeskkonna ja töövahendid korras.
6. Peab kinni kellaaegadest ja tähtaegadest ning kokkulepetest.
7. Käitub energiat ja ressursse säästvalt ning jäätmeid vähendavalt (nt kasutab ökoloogilisi puhastusvahendeid, säästvaid transpordiviise, sordib prügi, minimeerib printimist, vee ja elektrivalguse kasutust jne).
Lävimisoskused
8. Väljendab oma seisukohti selgelt ja hinnanguvabalt; kuulab suhtluspartnerit aktiivselt ja kriitiliselt; suhtleb viisakalt, kasutab sobivaid suhtlemisvorme ja -viise, arvestades olukorda ja suhtlemispartnerit; suhtleb lugupidavalt, professionaalselt ja eelarvamusteta erinevatest kultuuridest, religioosse taustaga ning erinevate väärtushinnangutega inimestega. On suheldes paindlik ja tuleb toime väga eripalgeliste isikuomaduste või rolliga inimestega. Kohandab oma käitumist ja suhtlemisviisi, lähtudes suhtluspartneri(te)st, rollidest, olukorrast jmt.
9. Eristab fakte hinnangutest, suhtub saadud tagasisidesse rahulikult ning võimaluse korral arvestab tagasisidega edasises tegevuses.
10. Loob kontakte võimalike koostööpartneritega ning arendab välja koostöövõrgustiku.
11. Teeb eesmärgi saavutamiseks või ülesande lahendamiseks tõhusat koostööd, täites oma rolli meeskonnas ning käitudes usaldusväärselt ja koostööd soodustavalt. Hoolitseb meeskonnas positiivse õhkkonna ja heade suhete arendamise ja säilimise eest.
12. Kasutab korrektset suhtluskeelt ja erialast terminoloogiat.
13. Kasutab ühte võõrkeelt tasemel B1 (vt lisa 1 − keelte oskustasemete kirjeldused).
14. Kasutab digivahendeid algtasemel (vt lisa 2 − digipädevuste enesehindamise skaala).
15. Teavitab meeskonna liikmeid, kliente, kolleege ning partnereid muudatustest ajakavas, tegevustes jmt viisil, et muudatused ja nendega seotud erinevad aspektid oleksid selgelt mõistetavad kõikidele asjaosalistele.

More
Hide
B.3 Competences
Mandatory competences
    Competence EstQF Level
B.3.1 Lavastuse või filmi ettevalmistusprotsessis osalemine 6

Tegevusnäitajad
1. Loob endale lavastusest tervikliku pildi, kogudes infot kostüümikavandist ja lavastuse tekstist, konsulteerides vajadusel kunstnikuga; aitab kunstnikul välja valida kostüüme, arvestades lavastuse sisu, ajastut, kostüümide materjale jm.
2. Teeb kindlaks, kuidas säilitada kostüümi välimus vastavalt kunstniku juhistele.
3. Osaleb proovides ning jälgib kostüümide kasutamist ja lahenduste asjakohasust; selgitab välja sobivaimad kostüümivahetuste kohad ja ajad, kiiruse ning optimaalse läbiviimise, arvestades konkreetse lavastuse dünaamikat; vastutab sobivate kostüümialaste sisuliste, tehniliste ning korralduslike lahenduste leidmise ja toimimise eest; korraldab koostöös lavastuse meeskonna liikmetega etenduse/võtte sujuvaks teenindamiseks vajalike vahendite olemasolu.
4. Prognoosib eelarve, koostab tegevusplaani: konkreetse projekti etapid ja kulud, tegevused ja ülesanded ning koostab graafikud, et saavutada eesmärgid õigeks ajaks ja eelarve raames.
B.3.2 Lavastuse, filmi, seriaali vms kostüümide (sh jalanõude, peakatete, ehete, aksessuaaride) jooksev hooldus ning ettevalmistus 6

Tegevusnäitajad
1. Selgitab välja hooldust ja parandamist vajavad kostüümid; täpsustab näitlejaga kostüümi hooldusvajaduse; planeerib hoolduse ja parandustööde aja vastavalt võimalustele ja vajadustele, arvestades mängukava/võttegraafikut, kostüümide ristkasutust jm; hindab kostüümi parandamise, asendamise või duubelkomplektide vajadust, arvestades mängukava/võttegraafikut ning lavategevuse/stseeni sisu, korraldab vajalikud tegevused.
2. Valib hooldamisviisi, arvestades mh publiku kaugust lavast ja materjali(de) käitumist laval; valmistab kostüümid või muud esemed hoolduseks ette vastavalt juhistele; valib kostüümi hoolduseks sobiva meetodi ja vahendi vastavalt kokkuleppele/juhistele; täiendab/parandab hooldusjuhiseid vastavalt kostüümide eripärale ja reaktsioonile hooldusprotsessis; korraldab hoolduse; teavitab vastutavat isikut/juhti kostüümi asendamise, parandamise vm vajadusest, temaga koostöös leiab lahenduse.
3. Sorteerib ja komplekteerib kostüümid hooldusjärgselt vastavalt kokkulepitud süsteemile ja lavastuse kostüümide passile; paneb eemaldatud detailid külge, taastades kostüümi algoleku; teeb ettepanekuid optimaalsemate kinnitusmeetodite kasutuselevõtuks; kontrollib komplektide vastavust passile, vajadusel lisab ristkasutuses olevad kostüümielemendid; vastutab komplekti täielikkuse eest, vajadusel lahendab tekkinud probleemid.
B.3.3 Uuslavastuseks/filmiks vajalike kostüümikomplektide koostamine 6

Tegevusnäitajad
1. Tutvub kostüümikavanditega ja/või kunstniku esitatud materjalidega; vastavalt kunstniku esitatud materjalidele ja eelarvele otsustab hankimise viisi; valib nendest lähtuvalt sobivaid kostüüme ja kostüümielemente, kasutades teadmisi kostüümiajaloost, stiilist ja stilistikast ning arvestades näitlejate mõõte (antropomeetria) ja hinnates ümbertegemise või kohandamise võimalusi; otsib ja hangib kostüümielemendid.
2. Organiseerib kostüümiproovid, arvestades töögraafikuid ja tähtaegu; viib kostüümiproovid läbi; arvestab rõivaetiketiga; märgib muudatusvajadused kostüümil, korraldab parendusi vajavate esemete viimise töökodadesse; märgistab kostüümiks välja valitud esemed ning tagastab mittesobivad esemed lattu.
3. Vastutab kostüümielementide saabumise ja tervikkomplekti õigeaegse valmimise eest; paneb tervikkomplekti kokku ja kooskõlastab selle kunstnikuga.
B.3.4 Lavastuse kostüümide passi koostamine 5

Tegevusnäitajad
1. Koostab osatäitjate nimekirja põhjal kostüümide detailsed kirjeldused ja kõikide kostüümielementide täieliku nimekirja vastavalt organisatsiooni tavale või kokkuleppele, et tagada etenduse/võtte sujuv kostüümialane teenindamine; paneb kirja vajaliku etendust/võtet puudutava üldinfo; paneb kirja hooldusjuhised ning ristkasutuses olevad kostüümi osad; dokumenteerib osatäitjate muutused lavastuse passis.
2. Kirjutab detailsed juhised kostümeerimiseks ja kostüümide vahetuste tegemiseks (k.a märgusõnad vm märgid, elementide selga panemise järjekorra, koha ja abistavad tegevused), loetleb abistavad töövahendid; märgib ära erikohtlemist vajavad kostüümid ja kostüümi elemendid; kirjeldab kõik lavastuse spetsiifikast tulenevad lisaülesanded.
3. Pildistab lavastuse kostüümide elemendid, tervikkostüümid, kostüümide vahetuse asetused jm etenduse/võtte kostüümialaseks teenindamiseks vajaliku vastavalt organisatsiooni tavale või kokkuleppele.
B.3.5 Etenduse/võtte teenindamine 4

Tegevusnäitajad
1. Kontrollib kostüümide valmisolekut etenduseks/võtteks, vajadusel teeb täiendava hoolduse; viib täielikult komplekteeritud kostüümi osatäitjale või teise kokkulepitud kohta.
2. Viib läbi kostüümivahetused vastavalt varasemalt kokku lepitule ja lavastuse passile.
3. Viibib etenduse/võtte ajal lava läheduses, on kättesaadav ja valmis lahendama ette tulevaid ootamatusi; hoiab tööks vajalikud abivahendid läheduses ja käepärased; lahendab ootamatud olukorrad kiiresti ja loovalt.
4. Kogub pärast etendust/võtet kostüümid kokku ja viib repertuaarilattu; eraldab hooldust ja/või parandamist vajavad esemed; vastavalt lavastuse arengule teeb parandused/täiendused lavastuse passi.
5. Pakib väljasõiduetenduseks vajalikud kostüümid ja abivahendid, tagades kostüümide turvalise ja kvaliteetse hoidmise transpordil; tagab väljasõiduetendusel statsionaarilaadse olukorra, sh sõlmib vajalikud kokkulepped lavastusmeeskonna ja osatäitjatega.
B.3.6 Kostüümide ladustamine 6

Tegevusnäitajad
1. Dekomplekteerib ja jaotab esemegruppidesse repertuaarist kustutatud lavastuse või lõpetatud filmi/seriaali vm kostüümid; tuvastab hooldust ja/või parandust vajavad esemed; korraldab nende puhastuse/paranduse, vastutab selle läbiviimise ja tulemuse eest.
2. Koostab säilitamisele ja tagastamisele kuuluvate esemete nimekirja; märgistab säilitamisele ja tagastamisele kuuluvad esemed vastavalt kehtivale korrale; tagab kostüümiesemete kasutusajaloo dokumenteerimise organisatsioonis kokku lepitud vormis ja viisil.
3. Korraldab säilitamisele ja tagastamisele kuuluvate esemete jõudmise lattu; korraldab kostüümielementide ladustamise, arvestades organisatsioonis kasutatavat ladustamise süsteemi ja korda; täiustab ladustamise süsteemi.
B.3.7 Etendusteenistuse kostüümiala sujuva toimimise tagamine, koostöö koordineerimine 6

Tegevusnäitajad
1. Sõlmib lavastusmeeskonnaga lavastuse kostüümialast teenindust puudutavad kokkulepped, nt kostüümivahetuste asukohtade ettevalmistus, liikumine etenduse/võtte ajal, ohutus; jälgib kokkulepete täitmist, lahendab probleemid; teeb ettepanekuid paremate lahenduste leidmiseks.
2. Selgitab välja väljasõiduetenduse detailid; koostab väljasõiduetenduse kostüümialase raideri; korraldab väljasõiduks vajalike kostüümide ja etenduse/võtte teenindamiseks vajalike abivahendite pakkimise, tagades vajaliku pakkimisinventari õigeaegse olemasolu; komplekteerib väljasõiduetenduse kostüümialase meeskonna; lahendab ootamatult tekkinud olukorrad väljasõidul.
3. Hoiab end kursis kostüümide olemas- ja korrasoleku tagamiseks vajaliku infoga kogu kostüümi(de) kasutamise perioodi jooksul; analüüsib muudatusvajadusi, korraldab vajalikud tegevused kostüümialase teeninduse sujuvaks toimimiseks; probleemide tekkimisel teavitab vajalikke osapooli, teeb nendega koostööd probleemi lahendamiseks; sõlmib etendustegevusega seotud meeskonnaga kostüümialast teenindust puudutavaid kokkuleppeid.
Recurring competences
    Competence EstQF Level
B.3.8 Juhtivkostümeerija, tase 6 kutset läbivad kompetentsid 6

Tegevusnäitajad
1. Juhib meeskonda tulemuslikult.
2. Tunnustab meeskonna uusi ideid ja arengusuundi.
3. Annab meeskonnaliikmetele konstruktiivset tagasisidet.
4. Jälgib, et täidetaks kehtestatud ohutus- ja turvanõudeid, ning juhib tähelepanu, kui nõudeid ei täideta.
5. Hindab ressursside (nt aeg, raha, töötajad, seadmed, materjalid) kasutamist, teeb ettepanekuid ressursside leidmiseks ning tagab ressursside optimaalse kasutamise.
6. Kavandab, muudab ja seirab eelarvet, jälgib eelarves püsimist ning koostab vajaduse korral eelarve kohta aruandeid.
7. Dokumenteerib töö protsessi ja tulemused ning teeb sellest järeldused.
C General information and Annexes
Designation of occupational qualification standard in register: 19-05112024-3.2/2k
Field of occupational activity: Culture
Occupational Qualification Council: Culture
No. of decision of Occupational Qualification Council: 34
Date of decision of Occupational Qualification Council: 05.11.2024
EstQF level: 6
Reference to European Qualifications Framework (EQF): 6
Field: EDUCATION AND CULTURE
Subfield: Performing arts support services
Occupation: Costumer
International Standard Classification of Occupations: 3 Technicians and Associate Professionals
34 Legal, Social, Cultural and Related Associate Professionals
343 Artistic, Cultural and Culinary Associate Professionals
3435 Other Artistic and Cultural Associate Professionals
ISCED Fields of Education and Training (ISCED-F 2013): 02 Arts and humanities
021 Arts
0219 Arts not elsewhere classified
Statistical Classification of Economic Activities in the European Community (NACE): R ARTS, ENTERTAINMENT AND RECREATION
90 Creative, arts and entertainment activities
Annexes
Annex 1 Foreign language competences at language skills levels
Annex 2 Digital competences - Self-assessment grid
Occupational qualification standard compiled by
Name Organisation
Katarina Klett Eesti Kinoliit
Piret Tang Eesti Draamateater
Liina Unt Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia
Eve Valme Eesti Filmikunstnike Ühing
Kadri Varblane Eesti Draamateater
Klarika Verliin Rahvusooper Estonia

PIKSEL
Home Occupational Qualifications
Occupational Qualification Standards
Certificate Supplements Competences Awarding Bodies Occupational Qualification Councils