442 Neljanda taseme kutseõppe esmaõpe (vv alates 01.09.2013)
1/0
03.04.2024
Avatud
A Description of work
A.1 Description of work
Päästekorraldaja töötab Häirekeskuses, mille ülesanne on menetleda hädaabinumbrile saabuvaid teateid ja täita teisi Häirekeskuse põhimääruses olevaid ülesandeid. Päästekorraldaja töötab riigikaitselisel ametikohal.
Päästekorraldaja ülesanne on võtta vastu ja menetleda viivituseta kõiki hädaabinum...brile või muudest kanalitest saabuvaid teateid, anda kõigile hädaabiteadetele kiire ja õige ohuhinnang ning edastada esmane informatsioon nii abivajajale kui ka koostööpartnerile. Lisaks täidab 4. taseme päästekorraldaja juhi korraldusi ja võtab vastu iseseisvaid otsuseid oma pädevuse piires, tegutsedes nii üksi kui ka meeskonnas. Töö nõuab palju suhtlemist kasutades erinevaid kommunikatsioonivahendeid (sh videokõne ja reaalajas tekstikõne) nii eesti kui ka vene keeles, oskust täita samaaegselt erinevaid ülesandeid ja head pingetaluvust. Töö eeldab valmisolekut töötamiseks graafiku alusel, sh õhtusel ja öisel ajal ning pühadel. MoreHide
A.2.4. Hädaabiteadete menetlemine võõrkeeles (v.a vene keel)
A.3 Professional preparation
Päästekorraldajal on vähemalt keskharidus. Kutseoskused on omandatud kutseõppeasutuses või väljaõppel Häirekeskuses, omandatud oskused vastavad päästekorraldaja kutsestandardile.
A.4 Most common occupational titles
Päästekorraldaja
A.5 Regulations governing profession
Töötamiseks on nõutav kutse päästeteenistuse seaduse ning siseministri määruse Päästeteenistujate kutsesobivuse nõuded, sealhulgas füüsilise ettevalmistuse, hariduse- ja tervisenõuded alusel.
A.6 Future Skills
Innovatsiooni ja uue tehnoloogiaga kohanemise oskus.
B Competency Requirements
B.1 Structure of occupation
Competency Requirements:
Päästekorraldaja, tase 4 kutse koosneb üldoskustest, kohustuslikest kompetentsidest, kutset läbivatest kompetentsidest ja valitavast kompetentsist. Kutse taotlemisel on nõutav üldoskuste (B.2), kohustuslike kompetentside (B.3.1−B.3.3) ja kutset läbivate kompetentside (B.3.5) tõendamine. Lisaks on võ...imalik tõendada valitavat kompetentsi B.3.4. MoreHide
Educational requirements:
Nõuded kutse taotlemisel
Töömaailma taotlejale
1. Keskharidus
2. Väljaõpe Häirekeskuses
Kutseõppe lõpetajale
1. Läbitud täies mahus päästekorraldaja tasemeõppe õppekava ja omandatud õppekavas kirjeldatud kvalifikatsioonile vastavad õpiväljundid
Mõtlemisoskused
1. Kasutab mõtlemisel loogikat ja süsteemset arutlust, et teha järeldusi, tuvastada lahenduste tugevad ja nõrgad küljed ning leida probleemide võimalikud lahendamise viisid.
2. Töötleb ja mõistab fakte ning nende seoste kõige olulisemaid aspekte kiiresti ja täpselt.
Enesejuhtimiso...skused
3. Järgib inimväärikuse austamise põhimõtteid ja tegutseb viisil, mis ei diskrimineeri isikuid soo, rassilise või etnilise päritolu, usutunnistuse või veendumuste, puuete, vanuse või seksuaalse sättumuse tõttu.
4. Järgib oma töös avaliku teenistuse eetikakoodeksit ja lähtub Häirekeskuse põhiväärtustest.
5. Järgib oma tööga seotud õigusakte, muid valdkondlikke ja töökorralduslikke nõudeid.
6. Seostab oma otsuseid ja tegevust võimalike tagajärgedega.
7. Säilitab keerukates olukordades rahu ega kaota enesekontrolli.
Lävimisoskused
8. Kasutab eesti keelt vastavalt keeleseaduses toodud nõuetele ning vene keelt vähemalt tasemel B1 erialase sõnavara kasutamisega (vt lisa 1 − keelte oskustasemete kirjeldused).
9. Kasutab ametikohal vajalikke infotehnoloogiaseadmeid sisuloome ja probleemilahenduse jaoks algtasemel ning infotöötluse, ohutuse ja kommunikatsiooni jaoks iseseisva kasutaja tasemel (vt lisa 2 − digipädevuste enesehindamisskaala).
10. Suhtleb lugupidavalt ja professionaalselt, kasutab konflikti lahendamise meetodeid ennetamaks konflikte, loob positiivse ja konstruktiivse suhtluskeskkonna ning käitub vastavalt headele suhtlemistavadele.
11. Töötab tõhusalt meeskonnas ja selle huvides ning kohandub meeskonnaga, arvestab teistega ja täidab oma rolli meeskonnas, rakendab töös oma teadmisi ning oskusi maksimaalselt lähtudes organisatsiooni eesmärkidest.
12. Arvestab oma töös organisatsiooni struktuuri ning erinevate üksuste funktsioone ja pädevust, osaleb asutusesiseses koostöös.
13. Sisestab kiiresti teksti arvutiklaviatuuril kümne sõrme tehnikaga.
14. Suudab samaaegselt helistajaga suhelda, eristada olulist informatsiooni ja selle kirja panna ning õigeaegselt koostööpartneritele edastada. MoreHide
B.3 Competences
Mandatory competences
Competence
EstQF Level
B.3.1
Hädaabiteadete menetlemine
4
View competence
Tegevusnäitajad
1. Võtab hädaabinumbrile 112 saabunud teate vastu kõnena või muul õigusaktides sätestatud viisil saabunud teatena, lähtudes juhenditest.
2. Annab ohuhinnangu lähtudes Päästeameti, Politsei- ja Piirivalveameti ning Terviseameti tüüpjuhtumitest ja juhistest.
3. Selgitab välja sündmuse asukoha, kasutades GIS112 kaardi ja positsioneeringu andmeid.
4. Selgitab välja abivajajate arvu ning sisestab reaalajas asjakohase informatsiooni abiandjate väljasaatmiseks andmekogusse vastavalt töökorralduslikele juhenditele ja kordadele.
5. Annab hädaabiteate edastajale juhised vastavalt töökorralduslikele dokumentidele.
Tegevusnäitajad
1. Võtab hädaabinumbrile 112 saabunud teate vastu kõnena või muul õigusaktides sätestatud viisil saabunud teatena, lähtudes juhenditest.
2. Annab ohuhinnangu lähtudes Päästeameti, Politsei- ja Piirivalveameti ning Terviseameti tüüpjuhtumitest ja juhistest.
3. Hädaabiteadeteks mitterealiseeruva teate korral registreerib teate andmekogus vastavalt töökorralduslikele õigusaktidele, kordadele ja juhenditele.
4. Annab juhised teatajale probleemi lahendamiseks.
B.3.3
Refleksioon ja professionaalne enesearendamine
4
View competence
Tegevusnäitajad
1. Teadvustab arendamist vajavaid oskusi oma töös ning täiendab ja arendab oma teadmisi.
2. Määratleb ja kirjeldab enda tehtud vead konkreetses olukorras, refleksiooni tulemusena muudab oma lähenemist ja tegutsemist.
3. Analüüsib ja arvestab kvaliteedihindamiselt saadud tagasisidet, eristab fakte hinnangutest ja vajadusel parendab oma tegutsemisviise.
4. Jälgib, hindab ja väärtustab oma füüsilist, vaimset ja emotsionaalset tervist ja heaolu, tegutseb nende tasakaalus hoidmise nimel, optimeerides enda aja- ning energiakulu.
5. Otsib probleemide tekkimisel vajadusel abi kolleegidelt ja juhtidelt jt.
Teadmised
Hädaabinumbri 112 kvaliteedijuhtimise mõõdikud ja kvaliteedihindamise kriteeriumid, eneserefleksiooni alused
Optional Competences
Competence
EstQF Level
B.3.4
Hädaabiteadete menetlemine võõrkeeles (v.a vene keel)
5
View competence
Tegevusnäitajad
1. Menetleb hädaabiteateid ja hädaabiteadeteks mitterealiseeruvaid teateid kokku lepitud võõrkeeles (v.a vene keel) vastavalt nõuetele, kasutades hädaabiteadete töötlemiseks vajalikku võõrkeelt vähemalt tasemel B1 erialase sõnavara kasutamisega.
2. Abistab teisi teenistujaid võõrkeelsete hädaabiteadete menetlemisel.
Recurring competences
Competence
EstQF Level
B.3.5
Päästekorraldaja, tase 4 kutset läbiv kompetents
4
View competence
Tegevusnäitajad
1. Kasutab hädaabiteadete menetlemiseks vajalikke info- ja kommunikatsioonitehnoloogia vahendeid ja võimalusi ning infotehnoloogilisi programme.
2. Kasutab andmebaase ja -kogusid järgides andmekaitse ja infoturbenõudeid.
Teadmised
Asutusesiseste info- ja kommunikatsioonitehnoloogia tööprogrammid ja põhimõtted.
C General information and Annexes
Designation of occupational qualification standard in register:
26-14112024-2.1/10k
Field of occupational activity:
Property and Personal Protection
Occupational Qualification Council:
Property and Personal Protection
No. of decision of Occupational Qualification Council:
33
Date of decision of Occupational Qualification Council:
14.11.2024
EstQF level:
4
Reference to European Qualifications Framework (EQF):