Kutseregister Kutseregister
Teksti suurus
Reavahe suurus
Kontrastsus
Tühista
Taasta vaikimisi seaded
Kutsestandardid: Isolatsiooniplekksepp, tase 4

Üldandmed
Kasutusala: Kutsestandard on dokument, milles kirjeldatakse tööd ning töö edukaks tegemiseks vajalike oskuste, teadmiste ja hoiakute kogumit ehk kompetentsusnõudeid. Kutsestandardeid kasutatakse õppekavade koostamiseks ja kutse andmiseks.
Nimetus: ET: Isolatsiooniplekksepp, tase 4
EN: Insulation Tinsmith, EstQF Level 4
Spetsialiseerumised:
Osakutsed:
Kehtib alates: 14.11.2023
Kehtib kuni: 13.11.2028
Kutsestandardi versiooni number: 1
Muudatused võrreldes eelmise versiooniga:
Kutsestandardi versioonid:
Kutse andja: Andmed puuduvad
A Kutsekirjeldus
A.1 Töö kirjeldus
Isolatsiooniplekksepp, tase 4 on spetsialist, kelle töö eesmärk on tehniliste paigaldiste (torustikud, mahutid, katlad, elektrifiltrid, soojusvahetid jm seadmed) termiline isoleerimine. Selleks peab ta mõistma isolatsiooni eesmärki ja isolatsiooni kui terviku toimimist. Termilisel isoleerimisel teeb... ta nii isolatsiooni- kui plekitöid, sh paigaldab tugi- ja kandekonstruktsiooni ning isolatsioonimaterjali, valmistab plekkdetaile ja paigaldab plekkkatte. Plekkdetailide erikujulised detailid valmistab vajadusel käsitööna. Tööde tegemisel jälgib kehtivaid norme/standardeid ja tagab tehtud tööde kvaliteedi.

Isolatsiooniplekksepa töö on füüsiliselt raske, töötatakse nii sise- kui ka välitingimustes, erinevatel kõrgustel. Töökeskkonna temperatuur võib kõikuda –35 kuni +70 C, tuule tugevus võib olla kuni 15 m/s, müratase võib töötavate seadmete juures ületada tööohutusnorme. Töötades tuleb sageli tõsta ja teisaldada raskeid materjale ja detaile ning tegutseda sundasendites, nt põlvitades või kükitades. Paljud isolatsioonimaterjalid eraldavad tolmu või kiude, mille sissehingamine on ebatervislik. Isolatsiooniplekksepp peab töötamisel täitma ohutusnõudeid ja kasutama isikukaitsevahendeid, nt lõikekindlaid töökindaid, kiivrit, kaitseprille, kõrvaklappe ja respiraatorit. Ohupiirkondades või katuseservadel töötades tuleb kasutada spetsiaalset turvavarustust (turvarakmed vm). Lisaks on oluline teada ja kasutada ergonoomilisi töövõtteid.

Isolatsiooniplekksepad töötavad isolatsiooni- ja seadmete paigaldamisega tegelevates ettevõtetes. Ta töötab iseseisvalt üksinda või meeskonnas, ka keerukamates tööosades, ja juhendab vähemkogenud kolleege nende tavatöös.

Isolatsiooniplekksepp kasutab oma töös masinaid* (kaarlõikur/giljotiin, kantpink, mangel, sikepink) ja käsitööriistu (plekikäärid, valtsitangid, drell, needitangid, mõõdulint, naaskel, sirkel, vinkel, fiksaatortangid, lõiketangid, villakäärid, sidumiskonks, pingutaja, plekilõikur, villanuga, haamer, kruvikeeraja).
___________________________________
*Programm- ja (pool-) automaatsete spetsiaaltööpinkide kasutamise oskus ei kuulu antud kutsestandardi kutsenõuete hulka.

Loe edasi
Peida
A.2 Tööosad
A.2.1. Plekkdetaili valmistamine
A.2.2. Torustiku isoleerimine
A.2.3. Kohapeal valatava PUR isolatsiooni plekk-katte paigaldamine
A.2.4. Torustike, mahutite ja seadmete isoleerimine
Valitavad tööosad
A.2.5. Isolatsioonimadratsite valmistamine ja paigaldamine
A.2.6. Topeltvaltskatuste paigaldamine mahutitele
A.3 Kutsealane ettevalmistus
Tavaliselt on 4. taseme isolatsiooniplekksepana töötaval isikul erialane kutseharidus või keskharidus ja kutsealased oskused on omandatud töökohal ning täiendkoolitusel.
A.4 Enamlevinud ametinimetused
Isolatsiooniplekksepp
A.6 Tulevikuoskused
Teave oskuste ja trendide kohta, mille tähtsus valdkonnas kasvab

Isolatsioonivaldkonna spetsialistide töös muutub järjest olulisemaks isolatsiooni kui terviku ja selle toimimise põhimõtete mõistmine, kuna terviku mõistmine aitab leida optimaalse isolatsioonilahenduse, planeerida ökonoomse tööprot...
sessi ning seeläbi oluliselt ressurssi säästa. Seejuures on oluline teada ja järgida töötamisel rohemajanduse põhimõtteid, energiatõhususe nõudeid. Lisaks tuleb tähelepanu pöörata ka lammutus- ja isolatsioonitööde käigus tekkivate jäätmete korrektse sorteerimise ja ladustamise ning utiliseerimise oskusele ning saastatuse ärahoidmise teadlikkuse tõstmisele (tagamaks ressursside maksimaalset ringlussevõttu). Endiselt jäävad oluliseks ka jooniste lugemise, sh 3D-jooniste, ning erialaste veebi- ja nutiseadmete rakenduste kasutamise oskus.
Loe edasi
Peida
B Kompetentsusnõuded
B.1 Kutse struktuur
Kutse taotlemisel nõutavad kompetentsid: Kutse isolatsiooniplekksepp, tase 4 koosneb üldoskustest, kohustuslikest kompetentsidest, kutset läbivatest ja valitavatest kompetentsidest. Kutse taotlemisel tuleb tõendada üldoskused, kohustuslikud ja kutset läbivad kompetentsid. Lisaks võib tõendada ühe või mõlemad valitavad kompetentsid.
Kvalifikatsiooninõuded haridusele ja töökogemusele: Nõuded kutse taotlemisel
1. Kutseõppe lõpetajale – täies mahus läbitud vastava eriala kutseõppe õppekava
2. Töömaailma taotlejale – keskharidus ja töökogemus isolatsiooniplekksepana vähemalt kolm aastat

Kutse on tähtajatu, mistõttu nõudeid taastõendamisele ei seata.
B.2 Isolatsiooniplekksepp, tase 4 üldoskused
Mõtlemisoskused
1. Õppimisoskus  omandab uusi teadmisi ja oskusi (nt osaleb erialaüritustel, koolitustel, kutseühingute tegevuses, loeb erialakirjandust). Mõtestab ja väärtustab õpitu sisulist tähendust.
2. Perspektiivi kasutamine (ruumiline mõtlemine)  mõistab kolmemõõtmeliste objektide kahemõ...
õtmelist kujutist tasapinnal.
3. Matemaatiline kirjaoskus  kasutab asjakohaseid matemaatilisi põhimõtteid, mõisteid, teeb matemaatilisi kalkulatsioone (nt erikujuliste pindade pindala, kujundite ruumala jms).
Enesejuhtimisoskused
4. Juhistest ja nõuetest lähtumine  järgib tööd tehes juhiseid, valdkondlikke nõudeid, eeskirju, õigusakte, standardeid.
5. Tervist säästev tegutsemine  järgib töötervishoiu ja ohutusnõudeid, kasutades töö tegemist soodustavaid ning enda ja teiste tervist säästvaid tööviise, asendeid, vahendeid ja võtteid.
6. Keskkonnakaitsenõuete järgimine  järgib oma tegevuses keskkonnakaitsega seotud eeskirju, standardeid, juhiseid, seadusi ja tavasid, tagamaks, et tegevused ei kahjustaks keskkonda ja loodusvarasid rohkem, kui on lubatud seaduste ja regulatsioonidega.
Lävimisoskused
7. Suhtlemisoskus  loob teiste inimestega hea kontakti, väljendab end ka keerukates suhtlusolukordades viisakalt, arusaadavalt ning olukorrale vastavalt.
8. Meeskonnatöö tegemine  teeb ühiste eesmärkide nimel tõhusat koostööd, mõistes oma ja kolleegide rolli meeskonnas ning käitudes usaldusväärselt ja koostööd soodustavalt.
9. Õnnetusjuhtumist teavitamine  kutsub õnnetuse või muu vahejuhtumi korral abi, sh helistab vajaduse korral hädaabinumbril.
10. Tingmärkide lugemine  loeb joonisel, skeemil, eskiisil vm kasutatavaid objektide kokkuleppelisi graafilisi kujutisi.
11. Eesti keele oskus  kasutab enese suuliseks või kirjalikuks väljendamiseks eesti keelt tasemel B1 (vt lisa 1 Keelte oskustasemete kirjeldused), valdab erialast sõnavara.
12. Arvuti kasutamise oskus  kasutab oma igapäevatöös arvutit algtasemel kasutaja tasemel (vt lisa 2 Digipädevuste enesehindamise skaala).

Loe edasi
Peida
B.3 Kompetentsid
Kohustuslikud kompetentsid
    Nimetus EKR tase
B.3.1 Plekkdetaili valmistamine 4

Tegevusnäitajad
1. Valib töötlemiseks sobiva materjali, lähtudes projektist/töökäsust.
2. Koostab isoleeritava objekti plekkdetaili eskiisi, lähtudes isoleeritava objekti mõõtmetest. Vajadusel mõõdistab objekti.
3. Valmistab šablooni, kasutades asjakohast äppi, või käsitsi, kasutades erialast joonestustarkvara või sobivaid joonestusvahendeid (nt mõõdulint, sirkel, pliiats/marker).
4. Märgib lõikejooned plekile, kasutades šablooni.
5. Lõikab välja plekkdetaili pinnalaotuse, kasutades plekikääre, lõikurit või giljotiini.
6. Annab väljalõigatud plekkdetailile painutades valmisdetaili kuju ruumilise kuju, kasutades sobivat masinat (nt manglit, kantpinki, sikepinki).
7. Puurib või stantsib neediaugud, arvestades isoleeritava objekti, isolatsiooni ja standardi nõuetega, kasutades drelli või spetsiaalset stantsi.

Isoleeritavaks objektiks võib olla torustik, mahuti, gaasikäik, katel, filter, soojusvaheti vm tehniline seade, mille temperatuur oluliselt erineb ümbritseva keskkonna temperatuurist.
B.3.2 Torustiku isoleerimine 4

Tegevusnäitajad
1. Mõõdistab torustiku ja edastab spetsifikatsiooni (mõõdistustulemused jm oluline objektiga seotud teave) eelarvestamiseks ning isoleerimiseks vajaliku materjali tellimiseks.
2. Tellib ettevõtte siseselt isoleerimiseks vajalikud materjalid.
3. Lõikab ribaterasest või ümarterasest tugiraua/tugirõnga detailid ja koostab keevis- või neetliite abil tugirauad/tugirõngad.
4. Kinnitab torustikule isolatsioonimaterjali, kasutades materjalile sobivat kinnitusvahendit (nt traati, plekk- või plastiklinti, liimi).
5. Paigaldab torustiku tugirõngad/tugirauad, kui kasutatavast isolatsioonimaterjalist tulenevalt vajalik.
6. Paigaldab aurutõkke, kui see on vajalik arvestades isoleeritava objekti spetsiifikat, ja teibib selle õhukindlaks.
7. Paigaldab torustikule kattepleki (sh põlvede, üleminekutele ja kolmikutele), pingutab ja kinnitab neetide või kruvide abil.
8. Kinnitab ventiili- ja äärikukarpidesse villa, kasutades karbi sees olevaid plekiribadest kinnituspiike. Plekiribade puudumisel valmistab need ja kinnitab karbi külge.
9. Paigaldab ventiilikarbid ja äärikukarbid, vajadusel teeb väiksemaid muudatusi nende kujus.
B.3.3 Kohapeal valatava PUR isolatsiooni plekkkatte paigaldamine 4

Tegevusnäitajad
1. Mõõdistab torustiku ja edastab spetsifikatsiooni (mõõdistustulemused jm oluline objektiga seotud teave) eelarvestamiseks ning isoleerimiseks vajaliku materjali tellimiseks.
2. Tellib ettevõtte siseselt isoleerimiseks vajalikud materjalid.
3. Paigaldab torustikule tugiklotsid, tüüblid või distantsrõngad või kinnitab plekkkattele tüüblid.
4. Paigaldab plekkkatte tugiklotsidele või distantsrõngastele või paigaldab tüüblitega plekkkatte torule.
5. Paigaldab torustikule kattepleki (sh põlvedede, üleminekutele ja kolmikutele), pingutab ja kinnitab neetide või kruvide abil.
6. Liimib ventiili- ja äärikukarpidesse poorkummisolatsiooni.
7. Paigaldab ventiilikarbid ja äärikukarbid, vajadusel teeb väiksemaid muudatusi nende kujus.

Kohapeal valatava PUR vahu paigaldamine ei kuulu isolatsiooniplekksepa kompetentsi.
B.3.4 Torustike, mahutite ja seadmete isoleerimine 4

Tegevusnäitajad
1. Mõõdistab isoleeritava seadme ja edastab spetsifikatsiooni (mõõdistustulemused jm oluline objektiga seotud teave) eelarvestamiseks ning isoleerimiseks vajaliku materjali tellimiseks.
2. Tellib ettevõtte siseselt oma tööks vajalikud materjalid ja detailid.
3. Koostab plekkkatte kandekonstruktsiooni eskiisi, lähtudes isoleeritava seadme mõõtmetest. Vajadusel mõõdistab täiendavalt objekti üle.
4. Lõikab ribaterasest või nurkterasest kandekonstruktsiooni detailid ja koostab keevis- või neetliite abil kandekonstruktsiooni. Paigaldab punktkeevituse või piigipüstoliga villapiigid.
5. Kinnitab seadmele isolatsioonimaterjali, kasutades villapiike ja vedruseibe villamaterjalide korral või liimi poorkumm-materjalide korral.
6. Paigaldab aurutõkke, kui see on vajalik arvestades isoleeritava objekti spetsiifikat, ja teibib selle õhukindlaks.
7. Paigaldab kattepleki ja kinnitab neetide või kruvide abil. Korrigeerib pleki kuju plekilõikuri või plekikääride abil, profiilpleki korral kasutades nakerdajat.
8. Valmistab ja paigaldab liistud ja lisaplekid.
Valitavad kompetentsid
Valitavate kompetentside tõendamine on vabatahtlik.
    Nimetus EKR tase
B.3.5 Isolatsioonimadratsite valmistamine ja paigaldamine 4

Tegevusnäitajad
1. Mõõdistab isoleeritava objekti edastab spetsifikatsiooni (mõõdistustulemused jm oluline objektiga seotud teave) eelarvestamiseks ning isoleerimiseks vajaliku materjali tellimiseks.
2. Tellib ettevõtte siseselt oma tööks vajalikud materjalid ja detailid.
3. Koostab isoleeritava objekti eskiisi ja valmistab ette (lõikab välja) isolatsioonimadratsi detailid, arvestades kasutatava isolatsioonimaterjali omapära.
4. Koostab (ühendab detailid) isolatsioonimadratsi. Lisab kinnitusdetailid.
5. Paigaldab ja kinnitab isolatsioonimadratsi.
B.3.6 Topeltvaltskatuste paigaldamine mahutitele 4

Tegevusnäitajad
1. Mõõdistab isoleeritava objekti edastab spetsifikatsiooni (mõõdistustulemused jm oluline objektiga seotud teave) eelarvestamiseks ning isoleerimiseks vajaliku materjali tellimiseks.
2. Tellib ettevõtte siseselt oma tööks vajalikud materjalid ja detailid.
3. Paigaldab kinnitustraadi mahuti katusele keevisliitega.
4. Paigaldab villaplaadid, lõigates need eelnevalt sobivasse mõõtu.
5. Paigaldab plekist kinnitusribad katusepleki kinnitamiseks.
6. Paigaldab topeltvaltspleki paanid ja kinnitab paanid üksteise külge veekindlalt, kasutades valtsirauda või masinat.
7. Vormistab läbiviigud veekindlalt.
8. Valmistab ja paigaldab lisaplekid, kasutades sobivaid tööriistu.
Kutset läbivad kompetentsid
    Nimetus EKR tase
B.3.7 Isolatsiooniplekksepp, tase 4 kutset läbiv kompetents 4

Tegevusnäitajad
1. Käsitleb tööks vajalikke masinaid (kaarlõikur/giljotiin, kantpink, mangel, sikepink) ja käsitööriistu (plekikäärid, valtsitangid, drell, needitangid, mõõdulint, naaskel, sirkel, vinkel, fiksaatortangid, lõiketangid, villakäärid, sidumiskonks, pingutaja, plekilõikur, villanuga, haamer, kruvikeeraja) lähtudes nende kasutus- ja hooldusjuhendist.
2. Kasutab tööks vajalikke abivahendeid (nt tõstukit, tellingud) ohutustehniliselt õigesti ja järgides kasutusjuhendit.
3. Ladustab, virnastab ning pakib ja kinnitab transpordiks isolatsioonis kasutatavad materjalid ja vahendid neid kahjustamata ja vastavalt materjali/vahendi tootja juhendile.
4. Käsitleb objekti isoleerimisel kasutatavaid materjale ja vahendeid vältides materjali vigastamist.
5. Rakendab objekti isoleerimiseks asjakohast meetodit ja optimaalset tööde järjekorda, lähtudes isolatsioonist kui tervikust.
C Üldteave ja lisad
Kutsestandardi tähis: 22-14112023-4.3/1k
Kutsetegevuse valdkond: Arhitektuur, Geomaatika, Ehitus ja Kinnisvara
Vastutav kutsenõukogu: Arhitektuuri, Geomaatika, Ehituse ja Kinnisvara Kutsenõukogu
Kutsenõukogu otsuse number: 50
Kutsenõukogu otsuse kuupäev: 14.11.2023
EKR tase: 4
Viide Euroopa kvalifikatsiooniraamistikule (EQF): 4
Valdkond: EHITUS, ARHITEKTUUR, KINNISVARA, GEOMAATIKA
Kutseala: Ehitusviimistlus
Kutse grupp: Isoleerija
Ametite (ISCO) klassifikaator: 7 Oskus- ja käsitöölised
71 Ehitustöölised, v.a elektrikud
712 Ehitusviimistlejad jms töölised
7124 Isoleerijad
ISCED klassifikaator: 07 Tehnika, tootmine ja ehitus
073 Arhitektuur ja ehitus
0732 Ehitus ja tsiviilrajatised
EMTAK klassifikaator: F EHITUS
43 Eriehitustööd
Kutsestandardi lisad
Lisa 1 Keelte oskustasemete kirjeldused
Lisa 2 Digipädevuste enesehindamise skaala
Standardi töörühm
Nimi Institutsioon
Aivo Andrekson Eesti Isolatsiooniettevõtjate Liit
Kalju Laanemets KLF-ERI OÜ
Niilo Lukkonen AS Click
Leho Lilleorg Tallinna Lasnamäe Mehhaanikakool

PIKSEL
Avaleht Väljastatud kutsed
Kutsestandardid
Kutsetunnistuse lisad Kompetentsid Kutse andjad Kutsenõukogud Väljavõtted kutseregistrist