452 Viienda taseme kutseõppe esmaõpe (vv alates 01.09.2013)
2/0
21.11.2023
Avatud
A Description of work
A.1 Description of work
Massööri töö on kliendile massaažiteenuse osutamine tema üldise füüsilise ja vaimse suutlikkuse taastumiseks, tervisehäirete ennetamiseks, organismi üldise vastupanuvõime tugevdamiseks ja hea enesetunde saavutamisele kaasaaitamiseks.
Massöör valmistab ette töökoha, loob kontakti masseeritavaga, h...indab kliendi seisundit, koostab massaažiplaani ning teostab massaaži, kasutades korrektseid ja kohaseid massaaživõtteid. Ta hindab massaaži tulemusi ning muudab vajadusel massaažiplaani. Ta nõustab ja juhendab kliente ning vajadusel soovitab pöörduda arsti või füsioterapeudi poole. Massöör analüüsib oma töö tulemusi.
Massööri töökeskkond peab olema ergonoomiline, puhas, privaatsust tagav, nõuetekohase suuruse, valgustuse, ruumi temperatuuri ja õhu kvaliteediga.
Massöör töötab avalikus ja/või erasektoris tervishoiu-, sotsiaal-, kultuuri- ja hariduse valdkonnas.
Massöör kasutab massaaži tegemisel lähtuvalt eesmärgist massaažilauda, massaažimatti, patju, tekke, linasid, õlisid, puhastusvahendeid jms. Sobiva keskkonna loomiseks kasutab erinevaid värve, lõhnu, helisid ja valgustust.
Massööri töö eeldab motoorset võimekust ja teenindusvalmidust. Massöör on empaatiavõimeline, usaldusväärne, koostöö- ja kohanemisvõimeline, kõrge füüsilise- ja vaimse pingetaluvusega, tähelepanelik ja delikaatne.
Massaaži kutsealal on koostatud kaks kutsestandardit:
Massöör, tase 5
Massaažiterapeut, tase 6
Käesolevas standardis kirjeldatakse 5. taseme massööri töökompetentse. MoreHide
A.2 Work units
A.2.1. Kliendi teenindamine, teenuste ja toodete tutvustamine
A.2.2. Massaaži tegemine ja seda toetavad tegevused
Elective areas of work
A.2.3. Massaažialane ettevõtlus
A.3 Professional preparation
Tavaliselt on massöör vähemalt keskharidusega erialase koolituse läbinud isik.
A.4 Most common occupational titles
Massöör
A.6 Future Skills
Teave oskuste ja trendide kohta, mille tähtsus valdkonnas kasvab.
Kiire tehnoloogia areng mõjutab ka massaaži valdkonda. Massöörid peavad kursis olema uute digitööriistade, tervise seadmete ja tarkvaraga, mis võivad nende tööd parendada. Massaažiteenus muutub ajas mobiilsemaks, mis võib põhjustad...a ergonoomika probleeme ja tööga seotud vigastusi. See suurendab tähelepanu vajadust massööri enesehoolduseks ja kohandumiseks. Tööturul on konkurents tihe ja see võib veelgi suureneda. Konkurentsis püsimiseks vajavad massöörid tulevikus järjest paremaid turundusoskusi. Terviseteadlikkuse tõus võib mõjutada massaaži valdkonda. Inimesed otsivad tõhusaid viise stressi vähendamiseks, lõõgastumiseks ja kehaliseks tervendamiseks. MoreHide
B Competency Requirements
B.1 Structure of occupation
Competency Requirements:
Massöör, tase 5 kutse koosneb üldoskustest, kohustuslikest kompetentsidest ja ühest valitavast kompetentsist. Kutse taotlemisel tuleb tõendada kohustuslikud kompetentsid B.3.1.-B.3.2. ja üldoskused B.2 Lisaks võib tõendada valitavat kompetentsi B.3.3.
Educational requirements:
Kutse taotlemisel:
1. keskharidus (v.a taotlejatele sihtrühmast, kellele ei ole riiklikult kohandatud keskhariduse omandamise võimalust);
2. vähemalt 1000 tunni mahus massööri kutsestandardi nõuetele vastava koolituse läbimine.
Kutse taastõendamisel:
1. vähemalt 2-aastane töökogemus massööri...na alates eelmisest kutse taotlemisest;
2. taastõendamisele eelneva 5 aasta jooksul vähemalt 80 tunni mahus erialase täiendkoolituse läbimine;
3. massöör, tase 5 kutsetunnistuse olemasolu, mille kehtivusaja lõppemisest ei ole taastõendamise hetkeks möödunud rohkem kui 1 aasta.
Mõtlemisoskused
1. Jälgib valdkonnas toimuvaid muutusi ja suundumusi, et olla kursis tehnoloogia, meetodite jm uuendustega.
2. Määratleb oma koolitusvajaduse ja arendab end, et saavutada oma arengueesmärgid (nt osaleb erialaüritustel, koolitustel, kutseühingute tegevuses, loeb erialakirjandust). ...
Enesejuhtimisoskused
3. Juhindub oma töös ja kutsealases tegevuses üldtunnustatud ja tööalastest eetikanõuetest ja heast tavast.
4. Kasutab oma valdkonnas kokkulepitud oskuskeele mõisteid ja termineid.
5. Kasutab oma tegevuses enda ja teiste vaimset ja füüsilist tervist säästvaid tööviise.
6. Rakendab hügieeni ja puhtuse põhimõtteid (käte ja pindade pesu, desinfitseerimine jmt), kasutab isikukaitsevahendeid ning järgib ohutusnõudeid, et säilitada tervislik töökeskkond ja ennetada nakkushaiguste levikut.
Lävimisoskused
7. Väljendab end selgelt, ladusalt, lühidalt, konkreetselt, viisakalt ja vastuvõtjaile arusaadaval, ka keerukates suhtlusolukordades.
8. Märkab teiste vajadusi ja reaktsioone ning arvestab nendega, olles vastutulelik ja abivalmis.
9. Töötab vajadusel meeskonnaliikmena ühiste eesmärkide saavutamise nimel, arvestades kõigi osapoolte vajaduste ja seisukohtadega.
10. Kasutab oma töös eesti keelt ja ühte võõrkeelt tööks ja enesetäienduseks vajalikul tasemel.
11. Kasutab veebipõhiseid ühistöövahendeid, andmebaase ja enamlevinud kontoritarkvara tasemel „Algtasemel kasutaja“ (vt, Lisa 1 „Digipädevuste enesehindamisskaala“). MoreHide
B.3 Competences
Mandatory competences
Competence
EstQF Level
B.3.1
Kliendi teenindamine, teenuste ja toodete tutvustamine
5
View competence
Tegevusnäitajad
1. Võtab kliendi vastu, tutvustab ennast ja eelseisvat massaažiseanssi. Loob kliendile turvalise keskkonna ja tagab massaaži ajal kliendi diskreetsuse. Pärast massaaži tegemist küsib kliendi enesetunde ja rahulolu kohta tagasisidet. Soovitab kliendile järgmisi massaažiseansse lähtudes kliendi soovidest ja näidustustest. Vajadusel soovitab pöörduda arsti või füsioterapeudi poole. Lahendab võimalikud arusaamatused delikaatselt.
2. Tutvustab kliendile osutatavaid teenuseid ja kasutatavaid tooteid, kirjeldades teenuste ja toodete sisu ning otstarvet. Vajadusel suunab edasi tootespetsialisti juurde.
B.3.2
Massage and supporting activities
5
View competence
Tegevusnäitajad
1. Valmistab ette massaažikabineti ja töövahendid vastavalt massaaži liigile ning lähtudes kabinetile esitatavatest tervisekaitse nõuetest. Hoiab töökoha korras, lähtudes tööohutusest ja hügieeninõuetest, korrastab ruumi pärast massaažiseanssi.
2. Selgitab välja kliendi pöördumise põhjuse, ootused ja võimalikud terviseriskid, tuginedes kogutud anamneesile, teadmistele inimorganismi ehitusest ja talitlusest ning funktsionaalsest anatoomiast. Kasutab sobivaid hindamismeetodeid, sh vaatlus, palpatsioon, manuaalne lihas- ja liigestestimine.
3. Valib sobiva massaažiliigi ning vahendid, lähtudes kliendi soovist, näidustustest ja vastunäidustustest, terviseriski olemasolul soovitab pöörduda arsti või füsioterapeudi poole. Selgitab kliendile valitud massaažiliigi erisusi ja mõju.
4. Teeb klassikalist, spordi-, laste-, segmendi-, lümfi-, aroomi- ja on-site massaaži, lähtudes koostatud plaanist, vajadusel korrigeerib massaaži kava. Kasutab töövahendeid vastavalt vajadusele, suhtleb kliendiga tagasiside saamiseks, rakendab ergonoomilisi tehnikaid, abistab klienti kehaasendi muutmisel ning tagab kliendi privaatsuse riietumisel ja massaaži ajal.
5. Teavitab klienti massaažiseansi lõppemisest ja tagab kliendi ohutuse lähtuvalt võimalikust ortostaatilisest reaktsioonist, vajadusel abistab klienti massaažilaualt või- matilt tõusmisel. Selgitab kliendile massaažijärgseid psühhofüsioloogilisi muutuseid organismis (sh võimaliku seisundi ägenemist). Vajadusel annab esmaabi.
6. Hindab massaaži tulemusi, kasutades sobivaid hindamismeetodeid, annab soovitusi massaažijärgseteks tegevusteks, vajadusel soovitab kliendil jätkata massaažseanssidega või pöörduda arsti ja/või füsioterapeudi poole.
Optional Competences
Competence
EstQF Level
B.3.3
Massage business
5
View competence
Tegevusnäitajad
1. Hindab tegutsemise eesmärgist lähtuvalt ettevõtluse võimalusi ja valib talle sobiva ettevõtlusvormi. Korraldab oma tegevust, arvestades kutsealast teavet ja õigusakte ning lähtudes väikeettevõtluse põhitõdedest.
2. Kujundab teenuste hinnad, lähtudes tegevuskuludest ja turusituatsioonist. Koostab salongi eelarve, arvestades kulusid ja tulusid, järgib eelarve täitmist. Organiseerib vajalike töö- ja kulumaterjalide hankimise ning haldab kliendibaasi, järgides õigusakte.
3. Planeerib müügikampaaniad ja turundustegevused, lähtudes salongi kontseptsioonist.
4. Juhendab ja nõustab väiksema kogemusega kolleege, sh praktikante, jälgib juhendatava tööd ja annab selle kohta tagasisidet. Selgitab välja oma koolitusvajaduse ja osaleb koolitustel.
C General information and Annexes
Designation of occupational qualification standard in register:
23-16112023-3.6/10k
Field of occupational activity:
Health
Occupational Qualification Council:
Health
No. of decision of Occupational Qualification Council:
32
Date of decision of Occupational Qualification Council:
16.11.2023
EstQF level:
5
Reference to European Qualifications Framework (EQF):
International Standard Classification of Occupations:
3 Technicians and Associate Professionals32 Health Associate Professionals325 Other Health Associate Professionals3255 Physiotherapy Technicians and Assistants
ISCED Fields of Education and Training (ISCED-F 2013):
09 Health and welfare091 Health0915 Therapy and rehabilitation
Statistical Classification of Economic Activities in the European Community (NACE):
Q HUMAN HEALTH AND SOCIAL WORK ACTIVITIES86 Human health activities