Kutsestandard on dokument, milles kirjeldatakse tööd ning töö edukaks tegemiseks vajalike oskuste, teadmiste ja hoiakute kogumit ehk kompetentsusnõudeid. Kutsestandardeid kasutatakse õppekavade koostamiseks ja kutse andmiseks.
Kutsestandardis tehti järgmised muudatused:
1. Ajakohastati ja parendati töökirjeldust ning regulatsioonide osa;
2. Sõnastati tulevikuoskused, lähtudes valdkonna arengutrendist;
3. Sõnastati üldoskused, tuginedes Kutsekoja koostatud oskuste registrile;
4. Lisati seni kutse andmise korras olnud kvalifikatsiooninõuded kutse taotlemisel ja taastõendamisel, lähtudes kutsestandardi muutunud juhendist;
5. Muudeti kompetentsusnõuded paremini vastavaks töömaailma vajadusele.
Kinnisvara hindamise kutsealal töötavate hindajate peamised tööülesanded on varade väärtuste hindamine, hindamisaruannete koostamine või nende läbivaatamine.
Hindajad tuginevad oma töös vara hindamist reguleerivatele õigusaktidele, Eesti vara hindamise standarditele EVS 875 ja juhul kui EVS 875 r...egulatsioon on ebapiisav, siis rahvusvaheliselt tunnustatud vara hindamise standarditele. Isiku- ja muude konfidentsiaalsete andmete töötlemisel tuleb juhinduda andmete töötlemist reguleerivatest õigusaktidest. Hindajad lähtuvad oma töös üldtunnustatud ja tööalastest eetikanõuetest.
Hindaja tööaeg on üldjoontes fikseeritud (40 tundi nädalas), kuid sõltuvalt kokkulepetest tööandjaga, töömahust või muudest töökorralduse eripäradest võib töö toimuda ka paindliku graafiku alusel.
Hindaja töö toimub peamiselt siseruumides, kuid hinnatav vara vaadatakse üle välitöödel. Tööülesanded on vahelduvad, töö maht ja rütm sõltuvad tellimuste hulgast ja hinnatava vara eripärast.
Kuna töö on liikuva iseloomuga, siis tööaja tõhusamaks kasutamiseks on mõistlik kasutada tehnilisi abivahendeid, nt transpordivahendeid, arvutit, kontoritarkvara ja infosüsteeme ning mobiiltelefoni, fotoaparaati jne.
Töökeskkonna riskifaktorid on seotud peamiselt seotud varade ülevaatusega ning tulenevalt varade eripärast peab järgima ohutusnõudeid.
Kinnisvara nooremhindaja, tase 5 suhtleb tellijaga, teostab hinnatava vara ülevaatuse ja koostab turuanalüüsi. Koostöös kõrgema kutsetaseme hindajaga valib ja rakendab hindamismeetodi, koostab hindamisaruande ning esitab selle kõrgema kutsetasemega hindajale läbivaatamiseks ja kinnitamiseks.
Lisaks on kinnisvara hindamise kutsealal kutsed
1) kinnisvara hindaja, tase 6
2) vara hindaja, tase 7
Kinnisvara hindaja, tase 6 suhtleb tellijaga, teostab hinnatava vara ülevaatuse, koostab turuanalüüsi, valib ja rakendab hindamismeetodi, koostab ja vormistab hindamisaruande. Ta juhendab madalama kutsetaseme hindajaid nende töös: kontrollib läbivaatamiseks esitatud töid, kinnitab hindamisaruande. 6. taseme kinnisvara hindaja koostab iseseisvalt ja kinnitab eluotstarbelise vara hindamisaruandeid.
Oma kutsetaset ületavate varaliikide hindamisaruanded esitab ta kõrgema taseme varahindajale läbivaatamiseks ja kinnitamiseks.
Vara hindaja, tase 7 suhtleb tellijaga, teostab hinnatava vara ülevaatuse, koostab turuanalüüsi, valib ja rakendab hindamismeetodi, koostab ja vormistab hindamisaruande. Ta juhendab madalama kutsetaseme hindajaid nende töös: kontrollib läbivaatamiseks esitatud töid, kinnitab hindamisaruande. 7. taseme vara hindaja koostab ja kinnitab kõikide vara liikide hindamisaruandeid. Loe edasiPeida
A.2 Tööosad
A.2.1 Suhtlemine tellijaga
A.2.2 Teabe kogumine hinnatava vara kohta
A.2.3 Kinnisvaraturu analüüsimine
A.2.4 Hindamismeetodi rakendamine ja hindamisaruande vormistamine
A.3 Kutsealane ettevalmistus
Kinnisvara nooremhindajatena töötavad üldjuhul inimesed, kellel on vähemalt keskharidus, kes on läbinud erialase täienduskoolituse ja omandanud oma kutsealased oskused tööpraktika käigus. (Vt kutsestandardi osa B.1)
Kinnisvara nooremhindaja, tase 5 kutsega isik ei oma pädevust iseseisvalt hindamist läbi viia ja hindamisaruandeid kinnitada, ta töötab 6. või 7. taseme hindaja juhendamisel ja vastutusel. Maa hindamise seaduse kohaselt peab maa hindajal olema kutseseaduse alusel antud ja kehtiv vara hindaja 7. tase...me kutse. Eluotstarbeliste varade hindaja võib olla ka isik, kellel on kutseseaduse alusel antud ja kehtiv kinnisvara hindaja 6. taseme kutse.
Krediidiandjate- ja vahendajate seaduse alusel seatud Rahandusministri 15.06.2016 määruse nr 25 „Nõuded elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu tagatiseks oleva kinnisvara hindamisele“ alusel võib kinnisvara hindamise läbi viia kutseline hindaja ning hindamisaruande kinnitada kutseline hindaja, kellele on kutseseaduse alusel välja antud 6. taseme kinnisvara hindaja või 7. taseme vara hindaja kutse ja see kutse kehtib.
Kinnisasja avalikes huvides omandamise seaduse kohaselt peab hüvitusväärtuse hindajal olema 7. taseme kutse. Investeerimisfondide seaduse kohaselt võib kinnisasjade hindajaks olla üksnes sõltumatu kinnisvara hindaja, kellel on hea maine ja piisavalt kogemusi asjaomase vara hindamiseks. Loe edasiPeida
A.6 Tulevikuoskused
Teave oskuste ja trendide kohta, mille tähtsus valdkonnas kasvab
Vara hindajale on oluline teada energiatõhususe nõudeid ja mõista Euroopa Liidu üldisi suundumusi kliimaneutraalsuse saavutamisele (Euroopa roheline kokkulepe, ESG). Kuna kliimamuutuste mõju majandusele, sh kinnisvaraturule on üha olu...lisem, peavad hindajad olema kursis keskkonna- ja tehnoloogia valdkonna uusimate arengutega. Samavõrra oluline on kursis olla ligipääsetavuse nõuetega, millega tuleb uute hoonete projekteerimisel juba täna arvestada. Oluline on oskus ja tahe kogu aeg õppida midagi uut ning võime mõtestada ja väärtustada õpitu sisulist tähendust, samuti oskus kasutada erinevaid ajakohaseid riist- ja tarkvara lahendusi ja rakendusi, eesmärgiga tagada hindamisel parimat kvaliteeti. Kestvalt jäävad oluliseks kiire kohanemisvõime, usaldusväärsus ja objektiivsus. Loe edasiPeida
B Kompetentsusnõuded
B.1 Kutse struktuur
Kutse taotlemisel nõutavad kompetentsid:
Kutse kinnisvara nooremhindaja, tase 5 koosneb üldoskustest ja kohustuslikest kompetentsidest. Kutse taotlemisel on nõutav üldoskuste ja kõikide kohustuslike kompetentside tõendamine.
Kvalifikatsiooninõuded haridusele ja töökogemusele:
Nõuded kutse taotlemisel
1. Vähemalt keskharidus
2. Vähemalt 2-kuune kinnisvara hindamise alane praktika või töökogemus
3. Kinnisvara nooremhindaja, tase 5 kutse kompetentsidega seotud täienduskoolitused mahus* vähemalt 30 TP
Nõuded kutse taastõendamisel
1. Kinnisvara nooremhindaja, tase ...5 kehtiv või mitte rohkem kui üks aasta tagasi kehtivuse kaotanud kutse taotluse esitamise ajal
2. Kinnisvara nooremhindaja, tase 5 kutse kompetentsidega seotud täienduskoolitused mahus* vähemalt 100 TP
3. Vähemalt 3-aastane hindamisalane töökogemus kutse kinnisvara nooremhindaja, tase 5 kehtivusajal
Kutse andmise korraldus on reguleeritud kinnisvarahindaja kutsete kutse andmise korras.
* Mahu arvestamise aluseks on kutsestandardi lisa 1 Täienduskoolituse mahu arvestamise alused. Loe edasiPeida
B.2 Kinnisvara nooremhindaja, tase 5 üldoskused
Mõtlemisoskused
1. Analüütiline mõtlemine – kasutab mõtlemisel loogikat ja süsteemset arutlust, et näha nähtuste vahelisi suhteid, teha järeldusi, tuvastada alternatiivsete lahenduste tugevad ja nõrgad küljed ning leida probleemide võimalikud lahendamise viisid.
2. Kriitiline mõtlemine – kahtleb n...ähtuste vaheliste seoste loogilisuses, paikapidavuses ja toimivuses.
3. Probleemidega tegelemine – tuvastab ja sõnastab tekkida võivad ning juba tekkinud probleemid. Hindab võimalusi ja strateegiaid probleemidele lahenduse leidmiseks. Pakub välja parima tegutsemisviisi nende lahendamiseks.
4. Matemaatiline kirjaoskus – kasutab asjakohaseid matemaatilisi põhimõtteid, mõisteid, protsesse ja meetodeid.
Enesejuhtimisoskused
5. Väärtustest lähtumine – juhindub oma töös ja kutsealases tegevuses heast tavast, üldtunnustatud ja tööalastest eetikanõuetest.
6. Juhistest ja nõuetest lähtumine – järgib tööd tehes asjakohaseid standardeid, õigusakte juhiseid, nõudeid, eeskirju jmt.
7. Pinge talumine – säilitab keerukates olukordades rahu ega kaota enesekontrolli.
Lävimisoskused
8. Usaldusliku suhte loomine – suhtleb inimestega, väljendades oma kavatsusi ausalt, selgelt ning erapooletult ja säilitades konfidentsiaalsuse.
9. Argumenteerimine – põhjendab oma väite tõepärasust teiste väidete, selgituste ja järelduste abil.
10. Teabe esitamine – esitab selgelt asjakohast teavet suuliselt, kirjalikult või visuaalselt.
11. Keeleoskus – sõnastab oma tööülesannete täitmisega seotud mõtteid terminoloogiliselt korrektses eesti keeles tasemel C1 (lisa 2 – Keelte oskustasemete kirjeldused).
12. Digitaalne kirjaoskus – kasutab oma igapäevatöös arvutit infotöötluse, kommunikatsiooni, ohutuse ja probleemilahenduse osas iseseisva kasutaja tasemel ning sisuloome osas algaja tasemel (lisa 3 – Digipädevuste enesehindamise skaala). Loe edasiPeida
B.3 Kompetentsid
Kohustuslikud kompetentsid
Nimetus
EKR tase
B.3.1
Suhtlemine tellijaga
5
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Määratleb hinnatava vara ja hindamise eesmärgi. Kaasab kõrgema taseme hindaja.
2. Lepib tellijaga kokku töö teostamise tähtaja ja teenuse hinna, arvestades töö mahtu, keerukust ja ajakulu.
3. Korraldab tellimuslepingu sõlmimise või sõlmib tüüplepinguid, arvestades võlaõigusseaduse sätteid.
B.3.2
Teabe kogumine hinnatava vara kohta
5
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Kogub hinnatava vara kohta andmeid kinnistusregistrist, maakatastrist, ehitisregistrist ning vajadusel teistest andmeallikatest. Kogub hinnatava vara kohta dokumente (nt detailplaneeringud, üldplaneeringud, kaitsekorrad, muinsuskaitse eritingimused jne) ja muud infot (nt suulised ütlused). Kaasab kõrgema taseme hindaja.
2. Vaatab hinnatava vara põhjalikult üle, sh ümbruse ja asukoha. Selgitab hinnatava vara seisundi, tegeliku kasutuse ja muud väärtust mõjutavad tegurid (kvaliteet, funktsionaalsus, kasutus, kasutajad, vaated, ümbrus, keskkonnariskid jmt). Teeb hinnatavast varast selle olemust ja seisukorda võimalikult adekvaatselt kajastavad fotod.
3. Kogub hinnatava vara kohta õiguslikke, tehnilisi ja finantsmajanduslikke jm vajalikke andmeid ja süstematiseerib need hindamisaruande koostamiseks. Konsulteerib kõrgema taseme hindajajaga.
B.3.3
Kinnisvaraturu analüüsimine hinnatava vara kontekstis
5
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Kirjeldab Eesti makromajanduslikku olukorda, kasutades erinevatest algallikatest (nt Statistikaamet, Eesti Pank jm) saadud informatsiooni.
2. Analüüsib kõrgema taseme hindaja juhendamisel hinnatava vara kontekstis kinnisvaraturu olukorda, lähtudes turu dünaamikast, sektorist ja piirkonnast.
3. Kogub ja valib sobiva meetodi rakendamiseks vajalikud turuandmed.
B.3.4
Hindamismeetodi rakendamine ja hindamisaruande vormistamine
5
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Fikseerib kõrgema taseme hindaja juhendamisel eeldused ja piiravad tingimused, lähtudes kehtivatest õigusaktidest ja vara hindamise standarditest EVS 875.
2. Valib kõrgema taseme hindaja juhendamisel sobiva hindamismeetodi, lähtudes hindamise eesmärgist, parima kasutuse analüüsist, turuandmete olemasolust, kättesaadavusest ja usaldusväärsusest.
3. Hindab vara, rakendades valitud meetodit.
4. Koostab ja vormistab hindamisaruande koos vajalike lisadega, arvestades hindamisaruandele esitatavaid nõudeid. Esitab hindamisaruande läbivaatamiseks ja allkirjastamiseks kõrgema taseme hindajale.
5. Arhiveerib hindamisaruande ja hindamisega seotud dokumentatsiooni.
C Üldteave ja lisad
Kutsestandardi tähis:
22-02102024-1.2/9k
Kutsetegevuse valdkond:
Arhitektuur, Geomaatika, Ehitus ja Kinnisvara
Vastutav kutsenõukogu:
Arhitektuuri, Geomaatika, Ehituse ja Kinnisvara Kutsenõukogu
3 Tehnikud ja keskastme spetsialistid33 Äri ja halduse keskastme spetsialistid331 Finants- ja matemaatilise arvestuse keskastme spetsialistid3315 Hindajad ja kahjuhindajad
ISCED klassifikaator:
04 Ärindus, haldus ja õigus042 Õigus0421 Õigus
EMTAK klassifikaator:
L KINNISVARAALANE TEGEVUS68 Kinnisvaraalane tegevus