Kutsestandard on dokument, milles kirjeldatakse tööd ning töö edukaks tegemiseks vajalike oskuste, teadmiste ja hoiakute kogumit ehk kompetentsusnõudeid. Kutsestandardeid kasutatakse õppekavade koostamiseks ja kutse andmiseks.
1. nimetati ümber ja täiendati tööosade ja kompetentside jaotusi ning tegevusnäitajate sõnastusi;
2. lisati „Tulevikuoskused“ (A.6), „Üldoskused“ (B.2) ja „Kvalifikatsiooninõuded kutse taotlemisel ja taastõendamisel“ (B.1);
3. töötati välja Lisa1 „Täiendusõppe arvestamise juhend“;
4. meditsiinifüüsikutele lisandub lähitulevikus tervishoiutöötajateks määratlemisel erikoolituse nõue.
Biomeditsiinitehnikainsenerid töötavad tervishoiuasutuses, meditsiiniseadmeid tootvas, paigaldavas, hooldavas ja remontivas ettevõttes, ülikooli juures, katselaboris või muus ettevõttes. Tegevuse eesmärk on toetada tänapäevase meditsiini ohutut ja kvaliteetset toimimist inseneriteaduse, meditsiinifü...üsika ja meditsiiniinfotehnoloogia rakenduste kaudu.
8. taseme volitatud biomeditsiinitehnikainsener on kõrgeima erialase pädevusega ja suurte kogemustega tippspetsialist, kelle pädevuses on välja töötada uusi lahendusi ja meetodeid ning analüüsida ja sünteesida iseseisvalt kutsealaseid ideid lähtuvalt oma spetsialiseerumise valdkonnast.
Tal on valmisolek juhtida meeskondi või organisatsiooni ning teha koostööd sidusvaldkondade spetsialistidega. Vastutava eksperdina juhib ta hindamisi, auditeid ja ekspertiise ning omab õigust juhendada madalama kvalifikatsiooniga erialaspetsialiste.
Volitatud biomeditsiinitehnikainsener, tase 8 spetsialiseerub meditsiinifüüsikale või meditsiiniseadmete insenertehnilistele töödele, mis jagunevad kitsamateks spetsiifilisteks valdkonnast lähtuvateks meditsiiniseadmete töödeks.
Meditsiinifüüsika valdkonna spetsialiseerumiste valikul ja kompetentside kirjeldamisel on aluseks Euroopa Liidu juhend Radiation Protection 174 (European Guidelines on Medical Physics Expert) ja EFOMP-i õppekava (inglise k. core curriculum).
Tervishoiuasutuses töötades juhindutakse asutuses kehtivatest kliinilise keskkonna ja tööohutuse nõuetest. Võimalik on kokkupuude mürgiste ainetega, nakkusohtliku materjaliga ja ioniseeriva kiirgusega, mis eeldab töötamisel kaitsevahendite kasutamist vastavalt töö iseloomule.
Biomeditsiinitehnikainseneride madalam kutsetase:
Diplomeeritud biomeditsiinitehnikainsener, tase 7 töötab keerulistes, muutlikes ja uuenduslikku käsitlust nõudvates olukordades. Ta võtab vajaduse korral otsustaja rolli ja teeb koostööd sidusvaldkondade spetsialistidega. Loe edasiPeida
A.2 Tööosad
A.2.1. Meditsiiniseadmete ja -süsteemide käitamine
A.2.2. Uute seadmete, tehnoloogiate ning süsteemide kasutuselevõtt
A.2.3. Projektijuhtimine
Spetsialiseerumisega seotud tööosad
A.2.4. Diagnostilise ja menetlusradioloogia meditsiinifüüsika
A.2.5. Nukleaarmeditsiini meditsiinifüüsika
A.2.6. Kiiritusravi meditsiinifüüsika
A.2.7. Magnetresonanatstomograafia meditsiinifüüsika
A.2.8. Meditsiiniseadmete insenertehnilised tööd
Valitavad tööosad
A.2.9. Meditsiinilaboriseadmete insenertehnilised tööd
A.2.10. Anesteesia- ja intensiivraviseadmete insenertehnilised tööd
A.2. 11. Kirurgia- ja endoskoopiaseadmete insenertehnilised tööd
A.2. 12. Hambaraviseadmete insenertehnilised tööd
A.2. 13. Desinfitseerimise- ja sterilisatsiooniseadmete in...senertehnilised tööd
A.2. 14. Dialüüsiseadmete insenertehnilised tööd
A.2. 15. Funktsionaaldiagnostiliste seadmete insenertehnilised tööd
A.2. 16. Taastusravi seadmete insenertehnilised tööd
A.2.17. Diagnostiliste kiirgusseadmete insenertehnilised tööd
A.2.18. Kiiritusraviseadmete insenertehnilised tööd
A.2.19. Intrakardiaalsete seadmete alased tööd
A.2.20. Meditsiiniinfotehnoloogia tööd
A.2.21. Magnetresonantstomograafiaseadmete insenertehnilised tööd
A.2.22. Diagnostiliste ultraheliseadmete insenertehnilised tööd
A.2.23. Ehitiste meditsiinitehnoloogiaprojektide koostamine Loe edasiPeida
A.3 Kutsealane ettevalmistus
Volitatud biomeditsiinitehnikainsener, tase 8 on läbinud tehnilise bakalaureuseõppe ja erialase magistriõppe, tal on piisav erialane töökogemus ja on läbinud täiendusõppe.
Kvalifikatsooninõuded kutse taotlemisele ja taastõendamisele, sh haridusele, töökogemusele ja täienduskoolitusele on esitatud ...kutsestandardi osas B.1 Loe edasiPeida
8. taseme biomeditsiinitehnikainseneri kutsetunnistuse omamine on eeltingimus vastutava spetsialistina töötamisel meditsiinifüüsika (diagnostilise radioloogia, nukleaarmeditsiini ja kiiritusravi) alal. Alus: kiirgusseadus, 2013/59/Euratom ja 2013/35/EL ja nendega seotud õigusaktid, tervise- ja töömi...nistri meditsiinikiiritusealane määrus nr 71 ( 2018). Loe edasiPeida
A.6 Tulevikuoskused
Arvestada tuleb valdkonna muutuvate tehnoloogiate ja arenguga:
- tarkvaraliste meditsiiniseadmete ja seadmete andmevahetuse kasvav roll: töötamine erinevate tarkvaradega, põhjalikud teadmised andmevahetuse ja IT-võrkude valdkonnas.
- patsiendiandmete ja meditsiiniseadmete kaitse vajadus: suurenenu...d vajadus kaitsta patsiendiandmeid ja meditsiiniseadmeid, teadmised ja oskused küberturvalisuse valdkonnas
- 3d prinditud vahendite kasutamine kirurgias ja taastusravis: patsiendi jaoks kohandatud 3d prinditud vahendite kasutamine kirurgias ja taastusravis on kasvav trend.
- tehisintellekti ja masinõppe kasvav roll meditsiinis: tehisintellekt ja masinõpe mängivad üha suuremat rolli, aidates parandada diagnostikat, raviplaane ja patsiendihooldust.
- robootika areng meditsiinis: robootika kasutus kirurgias, taastusravis ja ravimite pakendamisel on kasvutrendis.
Valdkonna kiirest arengust tingituna ja meditsiinifüüsikute võimalikust riiklikust määratlusest tervishoiutöötajana, on ette näha meditsiinifüüsikutele vajaliku koolitusmahu suurenemist (kuni 60 TP aastas). Loe edasiPeida
B Kompetentsusnõuded
B.1 Kutse struktuur
Kutse taotlemisel nõutavad kompetentsid:
Volitatud biomeditsiinitehnikainsener, tase 8 kutse moodustub üldoskustest, kohustuslikest, spetsialiseerumisega seotud ja valitavatest kompetentsidest.
Meditsiinifüüsika spetsialiseerumisega kutse taotlemisel on nõutud tõendada üldoskused B.2., kohustuslikud kompetentsid B.3.1.-B.3.3 ning ühe sp...etsialiseerumisega seotud kompetents valikust B.3.4–B.3.7. Lisaks on võimalik valida kompetents B.3.23.
Meditsiiniseadmete insenertehniliste tööde spetsialiseerumisega kutse taotlemisel on nõutud tõendada üldoskused B.2., kohustuslikud kompetentsid B.3.1.–B.3.3, spetsialiseerumisega seotud kompetents B.3.8 ja 1–3 valitavat kompetentsi valikust B.3.9.– B.3.23. Loe edasiPeida
Kvalifikatsiooninõuded haridusele ja töökogemusele:
Kutse taotlemisel
Meditsiinifüüsika eksperdi kutse taotlemise eeltingimused (tulenevad Euroopa Komisjoni dokumendist RP174 ja EFOMP Euroopa meditsiinifüüsika ekspertide õppekavast)*:
1. Füüsika või ekvivalentne tehniline bakalaureuse kraad (nt insenertehniline, rakendusfüüsika, tehniline füüsika, ...elektroonika jne), mille saamiseks on omandatud piisavas mahus kõrgema matemaatika, kõrgema füüsika ja insenertehnilisi aineid
2. Meditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika või meditsiinifüüsika või samaväärne magistrikraad
3. Piisavas mahus kõrgema matemaatika, kõrgema füüsika ja insenertehniliste (nt mehhatroonika, elektroonika, infotehnoloogia) teadmiste omandamiseks loetakse seda, kui bakalaureuse- ja magistriõppekava läbimisel on mõlema õppekava peale kokku läbitud neid aineid vähemalt 180 EAP ulatuses
4. 4-aastane arvestusliku täiskoormusega taotletava kutse valdkonna alane töökogemus sama valdkonna kutsetunnistusega juhendaja käe all viimase 10 aasta jooksul. Juhendaja kaasamine ei ole kohustuslik magnetresonantstomograafia meditsiinifüüsika alastel töödel. Töökogemusena ei arvestata magistriõppe-eelset töötamist
5. Spetsialiseerumisalane täiendusõpe 120 TP ulatuses viimase viie aasta jooksul (lisa 1 täiendusõppe arvestamise juhend)
* Nimetatud dokumentides sisalduvatest nõuetest kehtivad kutse andmisel ainult need nõuded, mis on loetletud kutsestandardis.
Volitatud biomeditsiinitehnikainsener, tase 8 kutse taotlemise eeltingimused
1. Tehniline bakalaureuse kraad (nt insenertehniline, rakendusfüüsika, tehniline füüsika, elektroonika jne)
2. Tehniline magistrikraad (meditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika vm tehniline magistrikraad koos kutsestandardi kompetentsinõuetele vastava valdkonnaspetsiifilise täiendusõppega (lisa 1) )
3. 4-aastane arvestusliku täiskoormusega taotletava kutse valdkonna alane töökogemus viimase 10 aasta jooksul. Töökogemusena ei arvestata magistriõppe eelset töötamist
4. Spetsialiseerumisalane täiendusõpe 120 TP ulatuses viimase viie aasta jooksul (lisa 1)
Erijuhtum taotlejale, kes valib lisaks kompetents „Ehitiste meditsiinitehnoloogiaprojektide koostamine“ taotlemise:
meditsiinitehnoloogiaprojektide koostamise praktiline töökogemus viimase 5 aasta jooksul.
Kutse taastõendamisel
1. Sama taseme ja sama spetsialiseerumisega seotud kutsetunnistus, mille kehtivusest ei ole möödas rohkem kui 3 aastat
2. 2-aastane spetsialiseerumisalane arvestusliku täiskoormusega töökogemus viimase 5 aasta jooksul
3. Spetsialiseerumisalane täiendusõpe 60 TP ulatuses viimase viie aasta jooksul (lisa 1)
Erijuhtum kompetentsi „Ehitiste meditsiinitehnoloogiaprojektide koostamise“ taastõendajale:
meditsiinitehnoloogiaprojektide koostamise praktiline töökogemus viimase 5 aasta jooksul.
Mõtlemisoskused
1. Kasutab mõtlemisel loogikat ja süsteemset arutlust, et selgitada nähtuste vahelisi suhteid, teha järeldusi, tuvastada alternatiivsete lahenduste tugevad ja nõrgad küljed ning leida probleemide võimalikud lahendamise viisid.
2. Jälgib oma tööd puudutavate teooriate arenguid, tugi...nedes rahvusvahelisele teaduskirjandusele.
3. Tuvastab ja sõnastab tekkida võivad ning juba tekkinud probleemid. Hindab võimalusi ja strateegiaid uuenduslike lahenduste leidmiseks.
Enesejuhtimisoskused
1. Järgib tööd tehes juhiseid, valdkondlikke nõudeid, eeskirju, õigusakte, standardeid, konventsioone jmt.
2. Arvestab oma tegevuses keskkonnakaitse nõudeid, et minimeerida ökoloogilist jalajälge ja vältida keskkonnaprobleeme.
3. Seostab oma otsuseid ja tegevust võimalike tagajärgedega, tegutseb oma pädevuse piires ning on valmis ja võimeline tulemustest aru andma.
Lävimisoskused
4. Teeb koostööd nii ühiste eesmärkide saavutamise nimel kui ka erinevate eesmärkide korral, arvestades kõigi poolte vajaduste ja seisukohtadega.
5. Esitab avalikkusele, sihtrühmale või isikule tõenduspõhist teavet suuliselt, kirjalikult või visuaalselt ekspert-tasemel.
6. Juhindub insenerid eetikanõuetest (lisa 2 „Inseneri kutse-eetika koodeks“).
7. Kasutab oma töös eesti ja inglise keelt tasemel B.2 (lisa 3 „Keelte oskustasemete kirjeldused“.
Kasutab oma töös arvutit iseseisva kasutaja tasemel (lisa 4 „Digipädevuste enesehindamise skaala“). Loe edasiPeida
B.3 Kompetentsid
Kohustuslikud kompetentsid
Nimetus
EKR tase
B.3.1
Meditsiiniseadmete ja -süsteemide käitamine
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Täidab olemasolevate seadmete ja -süsteemide käitamise protseduure järgides kvaliteedi- ja ohutusnorme.
2. Juurutab uusi lahendusi ja protseduure, kasutades üldist ja spetsialiseerumisega seotud kaasaegset füüsikalis-tehnilist oskusteavet.
3. Koolitab ja juhendab kasutajaid ja korraldab praktilist väljaõpet ning pakub tehnilist tuge.
B.3.2
Uute meditsiiniseadmete tehnoloogiate ning süsteemide kasutuselevõtt
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Analüüsib ja optimeerib seadmete ja -süsteemide toimimist, viib läbi nõuetele vastavuse kontrolli.
2. Teeb kindlaks muudatuste vajaduse, algatab muudatusi ning viib need ellu lähtudes tehnoloogia arengust.
3. Analüüsib seadmete ja -süsteemide üleste riskide koosmõju ja võtab kasutusele meetmed riskide maandamiseks.
B.3.3
Projektijuhtimine
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Algatab tegevusi, juhib nende kulgu ja tulemuste suunas tegutsemist, teeb juhtimisotsuseid.
2. Juhib tegevusi: seab sihid, suunab ja teavitab ning juhendab ja kontrollib töötajate töösooritust lähtudes juhtimise ja organisatsioonikäitumise põhimõtetest.
3. Kavandab ja leiab ressursid, jälgib ja analüüsib protsesse ning korraldab probleemide lahendamise.
4. Hindab riskide valiidsust normide, nõuete, standardite ja oma kogemuse baasil.
Spetsialiseerumistega seotud kompetentsid
Meditsiinifüüsika spetsialiseerumisega kutse taotlemisel on nõutud tõendada ühe spetsialiseerumisega seotud kompetents valikust B.3.4–B.3.7.
Meditsiiniseadmete insenertehniliste tööde spetsialiseerumisega kutse taotlemisel on nõutud tõendada spetsialiseerumisega seotud kompetents B.3.8
Diagnostilise- ja menetlusradioloogia meditsiinifüüsika ekspert, tase 8
Kompetents
EKR tase
B.3.4
Diagnostilise ja menetlusradioloogia meditsiinifüüsika
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Korraldab diagnostilise ja menetlusradioloogia tehnoloogiaalast tegevust, mis on seotud patsiendidosimeetria ning kiirgusdoosi ja pildikvaliteedi optimeerimisega sh diagnostiliste referentsväärtuste kohaldamise ja kasutamisega.
2. Koostab koostöös teiste erialade spetsialistidega (nt radioloogid, radioloogiatehnikud) meditsiinikiirituse protseduuride tegevusjuhiseid ja seadmeprotokolle.
3. Korraldab ja teostab meditsiinikiiritusseadmete (diagnostika- ja menetlusradioloogiaseadmed) ning mõõtesüsteemide kalibreerimist ja mõõdistamist.
4. Arendab ja rakendab diagnostilise ja menetlusradioloogia kvaliteedisüsteemi vastavalt rahvusvahelisele heale tavale.
5. Korraldab kiirgusohutusnõuete täitmise sh meditsiinipersonali ja teiste töötajate koolitamise kiirguskaitses ja seadmete kasutamisel.
6. Analüüsib sündmusi, millega kaasnes või võis kaasneda kavandamata meditsiinikiiritus.
7. Nõustab diagnostilise ja menetlusradioloogiaga seotud rajatiste, ruumide ja riist- või tarkvaraliste seadmete projekteerimist.
8. Teostab turu-uuringuid, koostab tehnilisi kirjeldusi, hindab pakkumusi ja tarnitud seadmete vastavust seatud nõuetele.
9. Osaleb meditsiinikiiritus-seadmete, kiirguskaitse vahendite ja mõõteseadmete, tarkvara hangetes tehnilise eksperdina.
10. Seadistab ja optimeerib enne meditsiinikiirgusseadme kasutuselevõttu kliinilised protokollid ning seab kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed baasväärtused muutuste tuvastamiseks.
11. Täidab meditsiinikiirituse protseduuride kliinilise auditi tiimiliikme ülesandeid ja viib läbi ekspertkonsultatsioone.
12. Korraldab õigusaktidest lähtuvalt meditsiinikiiritusseadmete heakskiidu- ja toimimiskatsete metoodika väljatöötamist ja katsete läbiviimist.
Nukleaarmeditsiinifüüsika ekspert, tase 8
Kompetents
EKR tase
B.3.5
Nukleaarmeditsiini meditsiinifüüsika
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Korraldab nukleaarmeditsiini tehnoloogia alast tegevust, mis on seotud patsiendidosimeetria ning kiirgusdoosi ja pildikvaliteedi optimeerimisega sh diagnostiliste referentsväärtuste kohaldamise ja kasutamisega.
2. Koostab koostöös teiste erialade spetsialistidega (nt radioloogid, nukleaarmeditsiinitehnikud, radioloogiatehnikud) meditsiinikiirituse protseduuride tegevusjuhiseid ja seadmeprotokolle.
3. Korraldab ja teostab meditsiinikiiritusseadmete (nukleaarmeditsiiniseadmed) ning mõõtesüsteemide kalibreerimist ja mõõdistamist.
4. Arendab ja rakendab nukleaarmeditsiini kvaliteedisüsteemi vastavalt rahvusvahelisele heale tavale.
5. Korraldab kiirgusohutusnõuete täitmist sh meditsiinipersonali ja teiste töötajate koolitamist kiirguskaitses ja seadmete kasutamisel.
6. Analüüsib sündmusi millega kaasnes või võis kaasneda avariikiiritus või kavandamata meditsiinikiiritus.
7. Nõustab nukleaarmeditsiini seotud rajatiste, ruumide ja riist- või tarkvaraliste seadmete projekteerimist.
8. Teostab turu-uuringuid, koostab tehnilisi kirjeldusi, hindab pakkumusi ja tarnitud seadmete vastavust seatud nõuetele, osaledes tehnilise eksperdina meditsiinikiiritus-seadmete, radiofarmaatsiaseadmete, kiirguskaitse vahendite ja mõõteseadmete ning tarkvarahangetes.
9. Korraldab radioaktiivsete jäätmete nõuetekohast käitlemist ja vabastamist või teeb seda ise oma pädevuse piires.
10. Seadistab ja optimeerib enne meditsiinikiirgusseadme kasutuselevõttu kliinilised protokollid ning seab kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed baasväärtused muutuste tuvastamiseks.
11. Täidab meditsiinikiirituse protseduuride kliinilise auditi tiimiliikme ülesandeid ja viib läbi ekspertkonsultatsioone.
12. Korraldab õigusaktidest lähtuvalt meditsiinikiiritusseadmete heakskiidu- ja toimimiskatsete metoodika väljatöötamist ja katsete läbiviimist.
Kiiritusravi meditsiinifüüsika ekspert, tase 8
Kompetents
EKR tase
B.3.6
Kiiritusravi meditsiinifüüsika
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Korraldab kiiritusravi alast tegevust, mis on seotud kiiritusraviks vajalike andmete ettevalmistamisega, kiiritusravi plaani koostamise ja optimeerimisega, kiiritusravi läbiviimisega ning patsiendidosimeetriaga.
2. Koostab koostöös teiste erialade spetsialistidega (nt onkoloogid, radioloogitehnikud) meditsiinikiirituse protseduuride tegevusjuhiseid ja seadmeprotokolle.
3. Korraldab ja teostab meditsiinikiiritusseadmete (raviseadmed), meditsiinikiirgusseadmete(radioloogilised seadmed), raviplaneerimise süsteemide ja mõõtesüsteemide kalibreerimist ja mõõdistamist.
4. Arendab ja rakendab kiiritusravi kvaliteedisüsteemi vastavalt rahvusvahelisele heale tavale.
5. Korraldab kiirgusohutusnõuete täitmist sh meditsiinipersonali ja teiste töötajate koolitamist kiirguskaitses ja seadmete kasutamisel.
6. Analüüsib sündmusi millega kaasnes või võis kaasneda avariikiiritus või kavandamata meditsiinikiiritus.
7. Nõustab kiiritusraviga seotud rajatiste, ruumide ja riist- või tarkvaraliste seadmete projekteerimist.
8. Teostab turu-uuringuid, koostab tehnilisi kirjeldusi, hindab pakkumusi ja tarnitud seadmete vastavust seatud nõuetele osaledes tehnilise eksperdina kiiritusraviga seotud meditsiiniseadmete, tarkvara ja mõõtesüsteemide hangetes.
9. Korraldab radioaktiivsete jäätmete nõuetekohast käitlemist ja vabastamist või teeb seda ise oma pädevuse piires.
10. Seadistab ja optimeerib enne meditsiinikiirgusseadme kasutuselevõttu kliinilised protokollid ning seab kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed baasväärtused muutuste tuvastamiseks.
11. Osaleb meditsiinikiirituse protseduuride kliinilistes auditites ja viib läbi ekspertkonsultatsioone.
12. Korraldab õigusaktidest lähtuvalt meditsiinikiiritusseadmete heakskiidu- ja toimimiskatsete
metoodika väljatöötamist ja katsete läbiviimist.
Tegevusnäitajad
1. Korraldab magnetresonanatstomograafia tehnoloogia alast tegevust, mis on seotud patsiendi ohutuse ja pildikvaliteedi optimeerimisega.
2. Koostab koostöös teiste erialade spetsialistidega (nt radioloogid, radioloogiatehnikud) uuringuprotseduuride tegevusjuhised ja seadmeprotokollid.
3. Arendab ja rakendab magnetresonantstomograafia kvaliteedisüsteemi vastavalt rahvusvahelisele heale tavale.
4. Korraldab ohutusnõuete täitmist sh meditsiinipersonali ja teiste töötajate koolitamist seadmete kasutamisel.
5. Nõustab magnetresonantstomograafia seotud rajatiste, ruumide ja riist- või tarkvaraliste seadmete projekteerimist.
6. Teostab turu-uuringuid, koostab tehnilisi kirjeldusi, hindab pakkumusi ja tarnitud seadmete vastavust seatud nõuetele, osaleb MRT ja abiseadmete ning tarkvara hangetes tehnilise eksperdina.
7. Seadistab ja optimeerib enne magnetresonantstomograafia seadmete kasutuselevõttu kliinilised protokollid ning seab kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed baasväärtused muutuste tuvastamiseks.
8. Täidab uuringuprotseduuride kliinilise auditi tiimiliikme ülesandeid ja viib läbi ekspertkonsultatsioone.
9. Korraldab magnetresonantstomograafia heakskiidu- ja toimimiskatsete metoodika väljatöötamist ja katsete läbiviimist.
Meditsiiniseadmete insenertehnilised tööd
Kompetents
EKR tase
B.3.8
Meditsiiniseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Kavandab tehnilisi lahendusi ja rakendusi, et täita praktilisi ülesandeid ja lahendada probleeme oma valdkonna meditsiiniseadmete insenertehnilistel töödel.
2. Juhib meditsiiniseadmete nõuetekohase käidu korraldust oma valdkonna piires (vt B.3.9-B.3.22).
Valitavad kompetentsid
Meditsiinifüüsika spetsialiseerumisega kutse taotlemisel on võimalik valida kompetents B.3.23
Meditsiiniseadmete insenertehniliste tööde spetsialiseerumisega kutse taotlemisel on nõutud tõendada 1–3 valitavat kompetentsi valikust B.3.9.– B.3.23.
Nimetus
EKR tase
B.3.9
Meditsiinilaboriseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.10
Anesteesia- ja intensiivraviseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.11
Kirurgia- ja endoskoopiaseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.12
Hambaraviseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.13
Desinfitseerimise- ja sterilisatsiooniseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.14
Dialüüsiseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.15
Funktsionaaldiagnostiliste seadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.16
Taastusravi seadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.17
Diagnostiliste kiirgusseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.18
Kiiritusraviseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.19
Intrakardiaalsete seadmete alased tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.20
Meditsiiniinfotehnoloogia tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.21
Magnetresonantstomograafiaseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
B.3.22
Diagnostiliste ultraheliseadmete insenertehnilised tööd
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Juhib seadmete nõuetekohase käidu korraldust ja arendust vastutades seadmepargi tehnilise korrasoleku, ohutu toimimise ning ajakohasuse eest.
2. Analüüsib seadmetega seotud ohujuhtumeid, hindab kaasnevaid riske, võtab kasutusele vajalikud meetmed.
3. Korraldab ostu- või müügiprotsesse, hinnates ja arvestades kasutaja vajadusi ja soovitades uusi tehnoloogiaid.
4. Annab sisendi seadmete paigaldamiseks vajaliku taristu ettevalmistamiseks.
5. Vastutab seadmete paigaldamise ja liidestuse eest või hindab seadmete ja paigaldiste vastavust asjakohastele nõuetele.
Tegevusnäitajad
1. Kaardistab kliinilise partneri vajadused ja vormistab selle lähteülesandeks, võttes arvesse ruumiprogrammi funktsionaalseid nõuded ja standardeid.
2. Koostab, kontrollib ja vormistab tervishoiu-, õppe- ja teadusasutuste meditsiinitehnoloogia plaane ja projekte, andes sisendi ehitise eriosade projekteerijatele.
3. Annab soovitusi kliinilistele partneritele tehnoloogiate valiku osas.
Kutset läbivad kompetentsid
Nimetus
EKR tase
B.3.24
Volitatud biomeditsiinitehnikainsener, tase 8 läbivad kompetentsid
8
Vaata kompetentsi
Tegevusnäitajad
1. Rakendab oma tegevuses inseneriteaduse ja meditsiinifüüsika teadmisi:
a) üldteaduslikud (kõrgem matemaatika, kõrgem füüsika, füsioloogia, anatoomia);
b) insenertehnilised (infotehnoloogia, elektrotehnika, mõõtetehnika, signaali- ja
pilditöötlus);
c) meditsiinitehnoloogia mõisted, uurimismeetodid, rakendusvõimalused, teoreetilised arengusuunad ning aktuaalsed probleemid;
d) meditsiinitehnoloogia korralduse põhimõtted, projektijuhtimine;
e) käitamisele ja kvaliteedikontrollile esitatavad rahvusvahelised ning riiklikud toimimisnäitajate, ohutus- ja keskkonnahoiunõuded;
f) meditsiiniinformaatika põhimõtted.